13 Nisan 2012 Cuma

Ahşap Kesme Aynam

Ahşap Kesme, el  emeği gerektiren unutulmaya yüz tutmuş geleneksel bir sanattır.
Malzemelerini İstanbuldan temin edemediğimiz için Trabzon'da özel olarak yaptırdık.
Bunlar tezgahı ve testeresiİlk olarak aynamın ovalini kesip ,kıl testere ile içine girip oydum.


İçinden çıkan parçaya motifler çizip küçük olan testere ile dikkatlice kestim ve aynamın üzerine yapıştırdım.Aynası takılmadan fotoğrafını çektim .Çünkü aynayı resimlemek gerçekten zor.

4 yorum:

 1. çok güzel... bende mimin var:)

  YanıtlaSil
 2. Çok teşekkür ederim .Mim olayını yarın sakin kafayla çözüp aksiyona geçmeyi düşünüyorum.Kızlarımdan biri iyileşip öbürü hastalanıyor bu aralar...

  YanıtlaSil
 3. Bu yazının bana çok faidesi dokundu, bende de kıl testere var ama istediğimi kesemiyorum hele geniş tahtalarda bir dirhem ilerleyemiyorum meğer benim testere mazide kalmış böyle derim ilileri de varmış, hemen gidip araştırayım belki tel tutmalıları da vardır.Ellerine sağlık çok güzel olmuş aynan, resmi çekerken görüntü vermek istemiyorsan dilediğin gibi görüntülüye aldırmadan çekip paintte karalayabilirsin en basiti, umarım bu da sana faydalı olur. Boyamadın mı merak ettim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selvi ağacı kullanıyoruz.Çok kalın olmuyor .Düzeneği buralarda bulamadığımız için Trabzonda yaptırdık.Umarım sen bulabilirsin.Tavsiyeyi dikkate alacağım teşekkür ederim.Boyama konusunu çok düşündüm.Çünkü bu tür ürünler boyanınca o doğallığını inceliğini kaybediyor sanki...
   Bu yüzden ben ,antik eskitme boyasını direkt ham ahşaba uyguladım.(normalde zemine açık renk boya sürülüp fırça darbeleri ile eskitme görüntüsü vermek için kullanılır.)Hem Doğal hem de hoş bir rengi oldu.

   Sil